Hakkımda

18 Nisan 1989 tarihinde İzmit’te doğan Füsun Çalışkan Tort; ilk ve ortaokul’u Kocaeli’de tamamlamıştır. 2007 yılında Gölcük İhsaniye Anadolu Lisesi’nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 4 Haziran 2012 tarihinde ‘yüksek şeref öğrencisi’ olarak mezun olmuştur.

Üniversite hayatının 2011-2012 yılları arasında;

Ankara’da Aile Sağlığı Merkezi’nde Toplum Beslenmesi Stajı kapsamında “Ankara İlinde Yaşayan Farklı Sosyo-ekonomik Düzeydeki 18 Yaş Üzeri Bireylerin Sıvı Tüketim Durumu” konulu çalışma için anket çalışması uygulamıştır. ASM’ ye başvuran bireylerin boy ve ağırlık ölçümlerini yapmış; tansiyon hastası, diyabetli, kalp rahatsızı ve obez bireylere beslenme eğitimleri vermiştir. Staj yapılan kurum ‘Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu’ olduğu için annelere hamilelik ve emziklilikte beslenme, bebek beslenmesi konularında eğitim vermiş ve onları anne sütüne teşvik etmek amaçlı bilgilendirmiştir. ‘İyot Yetersizliği Hastalıkları’, ‘Bebek Beslenmesi’, ‘Gebelikte Beslenme’, ‘Emziklilikte Beslenme’, ‘Diyabette Beslenme’ konulu sunum ve broşürler hazırlamıştır.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kalp-Damar Cerrahi, Genel Cerrahi, Kadın Doğum, İç Hastalıkları Bölümleri, Diyet Polikliniği ve Nutrisyon Destek Ünitesi’nde (Enteral- Parenteral Beslenme) ve Hacettepe Onkoloji Hastanesi’nin İç hastalıkları Bölümünde yetişkin stajını yapmıştır.

Toplu Beslenme Sistemleri Stajı kapsamında Gazi Üniversitesi Hastanesi’nin mutfak ve yemekhanesinde staj yapmış; satın alma, depolama, menü planlama, porsiyon kontrolleri ve hazırlık, servis, hijyen-sanitasyon alanlarında çalışmalar gerçekleştirmiştir. ‘HACCP ve ISO22000 Arasındaki Farklılıklar’ konulu eğitim vermiştir. Yine aynı staj kapsamında T.C. Cumhurbaşkanlığı Köşk’ünün personel mutfağı ve yemekhanesinde, Cumhurbaşkanı davetleri için kullanılan resepsiyon mutfağında staj yapmış; depolama, menü planlama, porsiyon kontrolleri ve hazırlık, servis, hijyen-sanitasyon alanlarında çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde çocuk stajı kapsamında yenidoğan, süt çocuğu, okul öncesi, adölesan; enfeksiyon, cerrahi, kemik iliği nakli, yoğun bakım bölümlerinde staj, “Karbonhidrat Metabolizması Hastalıkları” konulu sunum yapmıştır. Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Diyet Polikliniği, Yoğun bakım, Enfeksiyon, Cerrahi, Onkoloji, Kadın Doğum ve Acil Servis Bölümlerinde ve kurum mutfağında staj, “Anaplastik Astrositom(Vaka Sunumu)” ve “Gastroözofagial Reflü, Peptik Ülser ve Beslenme” konulu sunumlar yapmış, “Enteral Ürün Kullanımı” konusunda eğitim vermiştir.

Lisansını ‘‘Farklı Beden Kütle İndeksi Değerlerine Sahip Yetişkin Bireylerde Diyetin Glisemik İndeks ve Glisemik Yükünün Hesaplanmasına Yönelik Bir Çalışma’’ konulu tez çalışması ve ‘Folik Asit ve Kanser’’ konulu seminer çalışmalarıyla tamamlamıştır. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmaya hak kazanmıştır. Yüksek lisans eğitimi tez aşamasında devam etmektedir.

Meslek hayatına Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi mutfağına yemek hizmeti veren Serhat Tabldot Şirketi’nin Kurum Diyetisyeni olarak başlayan Füsun Çalışkan Tort, Kasım 2013’te hayatını SMMM Enis Tort ile birleştirmiş olup, İbrahim Uras adında bir çocuğu bulunmaktadır. Aralık 2013-Temmuz 2016 arasında Altınova Kasım 2016- Ocak 2019 arasında Özel Sakarya Vatan Hastanesi’nde Klinik ve Kurum Diyetisyeni olarak meslek hayatına devam etmiştir. Şubat 2019’dan beri Adamedica Tıp Merkezi’nde Klinik Diyetisyen olarak görev almaktadır. Bu süre zarfında çeşitli spor salonlarına da Sporcu Diyetisyeni olarak danışmanlık vermektedir. 2019 yılı itibariyle meslek hayatı adına hayali olan Diyet F Sağlıklı Beslenme Eğitimi ve Diyet Danışmanlığı Merkezi’ni Sakarya’nın Karasu ilçesinde hizmete açmıştır.

‘Sağlıklı yaşamın ilk şartı sağlıklı beslenmedir.’ düşüncesiyle yola çıkılan Diyet F, insanlarda beslenme bilincini oluşturmayı amaç edinmiştir.

Diyet dendiğinde insanlarda oluşan kısıtlanma düşüncesi kişilerde olumsuz bir izlenim uyandırmaktadır. Aslında diyet, sağlığı korumak ya da düzeltmek için uygulanan beslenme düzeni anlamına gelmektedir. Diyeti sadece zayıflamak istendiğinde ihtiyaç duyulan bir liste olarak düşünmemek gerekir. Hayat boyu sürdürülebilecek alışkanlıklar edinmek, daha sağlıklı olabilmek için beslenme adına yapılabilecek düzenlemeleri öğrenmek bir diyet programının asıl hedefidir. Buna aracılık eden çeşitli amaçlarla oluşturulmuş listeler hedefe ulaşmadaki ilk adımdır. Zayıflama, herhangi bir hastalığın tedavisi ya da başka bir neden için başlanan diyet programı hedefe ulaşıldığında bırakılmamalıdır. Sonrasında sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmış olmak mutlaka diğer bir hedef olmalıdır. Böyle olmadığında verilen kiloların geri alınması maalesef istenmeyen bir sonuç olarak karşımıza çıkabilir.

Diyet F markası Füsun ÇALIŞKAN TORT isminin dışında diyetin ne amaçla yapıldığını vurgulamak amaçlı ingilizce ‘Diet For…’ kalıbı esas alınarak oluşturulmuştur.

Diyet sadece kilo vermek İÇİN değil;

  • Kilo almak İÇİN,
  • Kilo korumak İÇİN,
  • Hastalıkların tedavisi İÇİN,
  • Büyüme ve gelişme İÇİN,
  • Sporcularda en yüksek performans İÇİN,
  • Sağlıklı hamilelik ve emziklilik dönemleri İÇİN,
  • Sağlıklı olmak İÇİN

ve aklımıza gelen her durum İÇİN yapılabilir.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Beslenme düzeninize, doğru beslenmenize ve sağlıklı bir yaşam koşullarınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için buradayım.